Школа, учителі, наші вихованці не стоять осторонь наріжних та гострих питань сучасної екології. Бджоли як вид, бджолярство як феномен культури людства давно викликають безліч питань у молодого покоління. Саме тому гурт шкільних однодумців, учителів різних наук під орудою Людмили Крамар, вирішив організувати та провести декаду інтегрованих смарт уроків “Екологія бджільництва…”
SMART УРОКИ
Біологічне значення бджіл та історичні особливості їх взаємодії з людьми
Історія, біологія, фізика 5 травня 2023 || Людмила Крамар, Наталія Кубальська, Людмила Попова
5 травня 2023 в рамках декади смарт уроків “Екології бжільництва” до дня захисту бджіл в 7-Г класі відбувся міжпредметний урок (історія-біологія-фізика) під час якого, в ігровій формі командного змагання діти дізналися: будову та побут бджіл, характер їх поведінки, історію розвитку бджільництва та правовий захист цієї галузі в Київській Русі-Україні. Також учні пройшли пізнавальний квест “Бджоли та закони фізики”.
Феномен бджільництва в історії української культури
Історія, українська мова 8 травня 2023 || Людмила Крамар, Ольга Яхно
8 травня 2023 у 6-А класу відбувся бінарний урок (історія та українська мова). На ньому учні дізналися про особливості ставлення до бджіл у стародавньому світі, їх значення в житті народів давнини. Окрема увага зверталася на шанування способу життя бджіл в традиційних уявленнях та літературі українців. На прикладі твору Григорія Сковороди та народних прислів’їв, діти вивчали займенники.
Соціальне значення бджіл. Проблеми зменшення популяції
Біологія, англійська мова 12 травня 2023 || Наталія Кубальська, Жанна Шумовська
12 травня 2023 під час бінарного уроку біологія–англійська мова учні ознайомилися з проблемою зменшення популяції бджіл, удосконалили свої знання з будови тіла та соціальних звичок цих комах. Ознайомилися з інформацією про Всесвітній день меду. Попрацювали з документами ООН з цього питання, англійською мовою. Учні переглянули та обговорили відео про значення бджіл та продуктів бджільництва для людства, а також презентацію про створення середовища сприятливого для існування бджіл-запилювачів.
Навики роботи на пасіці
Історія, хімія 12 травня 2023 || Людмила Крамар, Людмила Холодар
Під час бінарного уроку 12 травня 2023 учні 6-А та 6-Б класів дізналися про корисні властивості меду та особливості їх вивчення в Україні. Зокрема вони ознайомилися з видатними особистостями які доклали чимало зусиль для розвитку бджолярства. Діти отримали можливість одягнути спеціальний одяг пасічника та приміряти на себе його роль, здобуваючи навички роботи з бджолами. Дізналися про значення бджіл для покритонасінних рослин. Здобули навички визначення оригінальності бджолиного меду.
Корисні властивості медів
Історія, українська мова 12 травня 2023 || Людмила Крамар, Ольга Яхно
Під час бінарного уроку 12 травня 2023 учні 6–тих класів дізналися про корисні властивості меду та особливості їх вивчення в Україні. Зокрема вони ознайомилися з видатними особистостями які доклали чимало зусиль для розвитку бджолярства. Діти отримали можливість одягнути спеціальний одяг пасічника та приміряти на себе його роль, здобуваючи навички роботи з бджолами. Дізналися про значення бджіл для покритонасінних рослин. Здобули навички визначення оригінальності бджолиного меду.
ЦІКАВИЙ КВЕСТ!
“ЕКОЛОГІЯ БДЖІЛЬНИЦТВА. ТРАДИЦІЇ ТА НОВАЦІЇ”
Круглий стіл. Фінал декади 18 травня 2023 || Експерти, гості, учителі, учні
Підсумки декади смарт уроків “Екології бджільництва” були підведені під час круглого столу 18 травня. До нього було залучено широке коло учасників: науковці, практикуючі пасічники та юристи, вчителі та учні школи 52. Поліна Гогунська, Альона Комендант, Веніамін Тимчишин (учні 10 класу) — виступили з тематичними доповідями про історію становлення бджільництва, його економічне значення, правове регулювання цієї сфери. Круглий стіл відвідали авторитетні гості: завідувач кафедри бджільництва НУБіП професор Повозніков М.Г., доцент цієї ж кафедри Войналович М.В., правники адвокат Коломієць Д.О. та юристконсульт Долинна А.А. Вони фахово розповіли про особливості економіки сучасного бджільництва, правового регулювання сфери та захисту бджіл.
Практикуюча пасічниця Людмила Олександрівна Холодар поділилася своїм досвідом ведення господарства в сучасних українських реаліях, розповіла про проблеми та переваги цієї діяльності. В обговоренні різних аспектів піднятої теми взяли участь вчителі школи: Крамар Л.Е., Кубальська Н.М., Попова Л.І., Тернавська С.М., Шумовська Ж.П., Яхно О.В.